Czym są superstymulanty i jak wpływają na Twoje dziecko?

Czy znasz pojęcie superstymulanty? A czy wiesz, że Twoje dziecko ma z nimi styczność właściwie każdego dnia? Warto zdać sobie sprawę, że obecność superstymulantów w życiu Twojego dziecka może mieć ogromny wpływ na to, jak czuje się i zachowuje Twoje dziecko. Dziś opiszemy te, które są najbardziej powszechne i mają największy wpływ na dzieci. 

Spis treści

BAJKI, GRY KOMPUTEROWE, FILMY, SERIALE

Warto wiedzieć, że przy tworzeniu gier komputerowych, seriali, filmów, a nawet bajek dla dzieci, biorą udział tzw. projektanci zachowań. Ilość błysków, głośnych dźwięków, scen, w których bohater filmu/bajki znajduje się na krawędzi – jest to ściśle zaprojektowany proces, którego zadaniem jest sfrustrować nasze układy limbiczne.

Zestresowany mózg co jakiś czas dostaje nagrodę i wydzieli dopaminę, ale zaraz potem ulega kolejnemu stresowi. Większy stres, tym większa chęć zdobycia nagrody, więcej grania/oglądania, więcej stresu, chęć kolejnych nagród. Taki proces powoduje tworzenie się błędnego koła.

Gracz komputerowy czy pochłaniacz seriali traci rozsądek i poczucie czasu. Po sesji grania lub oglądania mózg jest zmęczony i niezdolny do myślenia.

HIPERSMACZNE JEDZENIE

W latach 50. XX wieku chemicy odkryli, że jeżeli dostarczymy organizmowi odpowiednią ilość cukru, tłuszczu i soli, to pobudzimy w ten sposób układ nagrody i równocześnie wyłączymy nasze korowe ośrodki rozsądku. Odpowiednia kombinacja ilości cukru, soli i tłuszczu, pobudza układ dopaminowy.

Dziś producenci żywności, dzięki skanom mózgu, bezbłędnie wiedzą, jak dana przekąska wpłynie na pobudzenie układu nagrody, czyli jak wielki wyrzut dopaminy nastąpi w mózgu. Zauważ, że „posiłki” w fastfoodowych restauracjach idealnie spełniają te kryteria – klasyczny zestaw, to tłusty burger, słone frytki i słodka cola. W kinie – tłusty i słony popcorn lub nachosy + cola (kukurydzę i ziemniaki powinniśmy traktować jak cukier). To wszystko jest oczywiście supersmaczne, ale również superniezdrowe  i superuzależniające.

Słodycze projektowane są dziś w taki sposób, by jak najbardziej uzależniać. Ich wartość odżywcza jest żadna, a toksyny (wolne rodniki), które produkuje organizm po ich zjedzeniu, niszczą mitochondria (organelle wytwarzające energię w naszych komórkach) i mózg.

Dodatkowo słodycze przyśpieszają starzenie się komórek i obniżają sprawność myślenia i pamięci.

Bądźmy czujni podczas zakupów

Warto mieć świadomość, że reklamy, które sugerują, że po zjedzeniu słodyczy będziesz mieć więcej energii – kłamią. Efekty jedzenia słodyczy są dokładnie odwrotne.

Cukry proste występujące w słodyczach, słodzonych napojach, tylko na krótki czas dają poczucie doenergetyzowania, by po chwili wepchnąć nas/dziecko w ospałość i niski stan energii, związany z wyrzutem insuliny, co sprawia, że czujemy się niemrawi, głodni i mamy ochotę na kolejną przekąskę. W dłuższej perspektywie jedzenie słodyczy powoduje chroniczne uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją, nadpobudliwość i drażliwość.

Jedząc słodycze, Twoje dziecko będzie uczyć się wolniej i pamiętać mniej. Neurobiolodzy uważają, że nie powinniśmy jeść niczego, co jest reklamowane w TV.

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Social Media również tworzone są przez projektantów zachowań i nakierowane są na to, żeby uzależniać. Możliwość pisania o sobie pobudza układ dopaminowy. Każdy lajk, nowa wiadomość na forum to wyrzut dopaminy. Publikujemy zdjęcia, relacje na Instagramie, artykuły po to, by ludzie komentowali, lajkowali, doceniali nasze wspaniałe komentarze i błyskotliwe wnioski pod postami. Tak naprawdę chodzi jednak o to, że każdy lajk to dopaminowy shot, który sprawia, że przez chwilę jest nam przyjemniej.

Jaki jest skutek zażywania stymulantów?

Siedzący tryb życia, niska sprawność działania mitochondriów, mało energii życiowej, zmienne nastroje, podtruty mózg, choroby itp.

Można jednak uwolnić się od pętli dopaminowych! Jak? Tego dowiesz się z następnego artykułu. Zapraszamy!

Zapisz dziecko na bezpłatną lekcję pokazową w Akademii Nauki w swoim mieście i wypróbujcie nasze metody.

Zapisz dziecko na bezpłatną lekcję pokazową w Akademii Nauki 

w swoim mieście i wypróbujcie nasze metody.

Wybierz miasto z listy poniżej.

Zostaniesz automatycznie przekierowana(y) na stronę z niezobowiązującymi zapisami. 

Zostaniesz automatycznie przekierowana(y)

na stronę z niezobowiązującymi zapisami.