Dzieci od małego są uczone, w jaki sposób jeść, w której ręce trzymać nóż, a w której widelec. Pokazujemy najmłodszym, jak dbać o higienę, kiedy mówić dziękuję i dlaczego warto dbać o innych. 

❓A czy ktokolwiek uczy dzieci tego, jak się uczyć? Czy Twoje dziecko wie, jak działa jego mózg i jak może wykorzystać jego naturalne możliwości, żeby uczyć się sprawnie i traktować zdobywanie wiedzy jak zabawę?

🟡Sportowiec, zanim wejdzie na boisko, doskonale wie, co należy zrobić, żeby nie nabawić się kontuzji i móc wykorzystać swój sportowy talent. A czy uczniowie wiedzą, co należy zrobić przed sprawdzianem, by móc w pełni wykorzystać potencjał swoich wyjątkowych mózgów?

🟡Dziecko, nieznające technik uczenia się, skazane jest na mechaniczne wkuwanie, które niestety nie jest zbyt efektywne i rozwijające. Dziecko, które ma dobrze wytrenowaną pamięć, czuje się pewniej w szkole i mniej się stresuje.

🟡Jeśli chcesz odkryć próbkę własnych możliwości, wykonaj eksperyment. Przeczytaj listę zakupów: ziemniaki, arbuz, cukier, olej, jabłka, masło, świeża ryba na obiad, przecier pomidorowy, bułka tarta i kilka cytryn. A teraz odtwórz tę listę z pamięci.

🟡Jeżeli zapamiętałeś od 7 do 9 produktów, to możesz sobie pogratulować, Twoja pamięć działa doskonale. Jeśli w Twojej pamięci zostało mniej nazw produktów, warto nad nią nie co popracować. A czy możemy zrobić coś, żeby zapamiętać całą listę zakupów? Możemy zaprząc do pracy naszą prawą półkulę mózgu.

Niesamowita prawa półkula

🧠Ludzki mózg to genialny instrument pozwalający na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Stanowi niepowtarzalne centrum dowodzenia, steruje wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie, jest źródłem, magazynem i powiernikiem naszej tożsamości, myśli, pragnień i wyobrażeń. Ze względu na połączenie cech żywej materii z możliwością przetwarzania informacji na ogromną skalę nazywany jest biokomputerem.

🧠Mózg dzieli się na dwie półkule. Każda z nich stanowi oddzielny system i w dużym stopniu może funkcjonować niezależnie od drugiej.

🧠Lewa półkula opracowuje materiał werbalny. Informacje zawarte w prawej półkuli mają postać wyobrażeń i symboli. Lewa półkula rozpoznaje wyobrażenia prawej półkuli i zamienia je na słowa, ale nie jest w stanie tworzyć nowych idei. To z prawej półkuli pochodzą nowe pomysły i twórcze interpretacje. To idee wykreowane przez prawą półkulę mózgu będą w przyszłości zarzewiem sukcesów dziecka.

Prawa półkula a techniki uczenia się

🧠W szkole najbardziej angażowana jest lewa, czyli odtwórcza półkula mózgu. Takie podejście sprawia, że dziecko nie rozwija się harmonijnie. Kiedy w proces uczenia się zaangażujemy prawą półkulę, potencjał dzieci (i dorosłych) wzrasta kilkakrotnie. Warto się również dowiedzieć co dzieje się w mózgu dziecka w wieku szkolnym, aby móc zrozumieć jak bardzo jest plastyczny.

〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️

Wróćmy do naszej listy zakupów. Będziesz teraz wyobrażać sobie po kolei rzeczy do kupienia, rozmieszczone na własnym ciele.

📑Pierwsze na naszej liście są ziemniaki. Skojarz je ze stopami. Wyobraź sobie, że depczesz ugotowane ziemniaki, czujesz ich ciepło pod stopami i miąższ wychodzący między palcami u stóp. Przez chwilkę pobądź z tym obrazem. Drugi jest arbuz, a do zapamiętania posłużą nam kolana. Wyobraź sobie, że klęczysz na połówce arbuza, a twarda skórka chroni Twoje kolana. Dalej mamy cukier i uda. Wyobraź sobie, że wysypałeś cukier na uda i zobacz, jak przesypuje się on po twoich nogach. Następnie olej i plecy – pomyśl o masażu pleców ciepłym olejem. Kolejne są jabłka i brzuch. Wyobraź sobie jabłka rozgniatane na swoim brzuchu. Poczuj, jak Twój brzuch ocieka sokiem, zobacz pestki i miąższ. Dalej masło i klatka piersiowa – samodzielnie wymyśl skojarzenie. Szyja i ryba – poczuj zimny dotyk ryby na szyi albo ość w gardle. Przecier pomidorowy na ustach, peeling nosa z bułki tartej, cytryna na czole. Skojarzenia można mnożyć w nieskończoność.

Żeby teraz przypomnieć sobie listę zakupów, po kolei pomyśl o częściach swojego ciała.

Co deptałaś? Na czym klęczałeś? Co było na udach, a czym były posmarowane plecy? Co było na twoim brzuchu, a co na klatce piersiowej? Co dotykało szyi i co trzymałeś w ustach? Co się działo z Twoim nosem i co pukało Cię w czoło?

Jeżeli dobrze wyobraziłaś sobie te obrazy, to teraz bez najmniejszych problemów, cała lista zakupów została odtworzona, prawda? Czy zapamiętywanie było teraz łatwe i przyjemne?

Wskazówki dla rodziców

Zainteresuj swoje dziecko technikami uczenia się, które angażują zarówno lewą, jak i prawą półkulę mózgu. Należą do nich mnemotechniki, mapy myśli, technika piktogramów. Więcej o tym możesz doczytać w książkach Tonego Buzana, Harrego Lorayne i Marka Szurawskiego.


Zapoznaj się z pełną treścią naszego biuletynu tutaj.

W dniach 7 i 14  września organizujemy DNI OTWARTE Akademii Nauki wraz z bezpłatnymi lekcjami pokazowymi.😊

To jedyny moment w roku, aby przetestować nasze zajęcia!

Zapisy na lekcje pokazowe ▶️  https://www.akn.pl/dni-otwartych-drzwi-2023-4-2/