Moje kochane dziecko – 5 kroków do harmonii w relacjach
Kochamy nasze dzieci i większość rodziców chciałaby umieć zachować większy spokój wewnętrzny w trudnych niekiedy sytuacjach konfliktowych. Czy jest rodzic, któremu nigdy nie zdarzyło się zareagować na zachowanie dziecka w sposób, którego później żałował?
Czy jest możliwe sprawowanie większej kontroli nad własnymi reakcjami? Odpowiedź brzmi TAK! Poznaj metodę „Moje kochane dziecko”, która pozwoli Ci zachować kontrolę nad sobą i pielęgnować w sobie cechę zwaną proaktywnością.
„Moje kochane dziecko” – 5 prostych kroków
Krok 1 – Decyzja
Kim jest osoba proaktywna? Jest to osoba, która potrafi wybrać swoją reakcję. Jej przeciwieństwem jest osoba reaktywna, która nie ma kontroli nad tym, jak reaguje. Proaktywność można wyćwiczyć, tak jak ćwiczy się mięśnie. Żeby stać się rodzicem proaktywnym i potrafić zachować spokój w czasie burzy konfliktu, trzeba podjąć taką decyzję i powiedzieć sobie – „tak, chcę to umieć i to jest dla mnie ważne”.
Krok 2 – Symbol
Umieść w całym mieszkaniu symbole proaktywności, np. serca, motyle itp. Tych symboli może być nawet kilkanaście, przylepionych do luster, okien mebli. Koniecznie umieść taki symbol na drzwiach do pokoju dziecka! Symbole te pomogą Ci przypomnieć sobie o możliwości wyboru reakcji, gdy opanują Cię wichry emocji.
Krok 3 – Rozpoznaj impuls
Zwróć uwagę, że zanim podniesiesz głos, okażesz zniecierpliwienie, w twoim ciele rodzi się impuls. Impulsem może być ucisk w gardle lub w klatce piersiowej, skurcz w brzuchu, zaciśnięte usta itp.
Choć to niełatwe, najważniejsze w całym procesie jest nauczenie się rozpoznawania tego procesu. Kiedy szaleje wicher emocji, możesz zadać sobie pytanie „co się teraz we mnie?” i zaobserwuj doznania w ciele z zadziwieniem i zaciekawieniem. Kiedy to wytrenujesz, zobaczysz, że z czasem obniży się w Tobie tendencja do natychmiastowego rozładowania impulsu.
Krok 4 – Moje kochane dziecko
W sytuacji konfliktowej z dzieckiem, gdy poczujesz, że pojawia się impuls, zamknij na sekundę oczy i powiedz do siebie w myślach „moje kochane dziecko”. Kiedy to zrobisz, przypomnisz sobie o miłości, która jest w Tobie, a wtedy to miłość, a nie gniew czy irytacja, mogą stać się podstawą reakcji na sytuację. Po 30 dniach treningu zaobserwujesz, że w twoich reakcjach jest więcej życzliwości, akceptacji i zrozumienia.
Oczywiście możesz też w myślach mówić do siebie „mój kochany mąż”, “moja kochana żona” czy… „mój kochany szef”.
Krok 5 – Pogódźcie się przed nastaniem nocy
Tak jak myjemy swoje ciało przed położeniem się spać, również korzystne jest (a w przypadku dzieci wręcz konieczne), pogodzenie się przed snem. Bycie w stanie konfliktu w dłuższej perspektywie powoduje choroby, osłabienie, zachwiane poczucie wartości. Najlepszym “lekarstwem” dla ciała i duszy jest śmiech. Dlatego warto wziąć do serca słowa świętego Pawła, który w liście do Efezjan pisał „Niech nad Waszym gniewem nie zachodzi słońce”.
Zapisz dziecko na bezpłatną lekcję pokazową w Akademii Nauki w swoim mieście i wypróbujcie nasze metody.
Zapisz dziecko na bezpłatną lekcję pokazową w Akademii Nauki w swoim mieście i wypróbujcie nasze metody.
Wybierz miasto z listy poniżej.


Zostaniesz automatycznie przekierowana(y) na stronę z niezobowiązującymi zapisami.
Zostaniesz automatycznie przekierowana(y)
na stronę z niezobowiązującymi zapisami.